Jaká znečištění dokážou filtry na vodu odstraňovat?
Filtry na vodu mohou odstraňovat tři různé druhy znečištění. Než začnete vybírat, je důležité provést rozbor vody a zjistit, jakými druhy znečištění trpí. Až poté můžete spolehlivě vybrat ten správný vodní filtr.
- Chemické znečištění zahrnuje chlor, železo, mangan, dusičnany, léčiva a dezinfekce.
- Mechanické znečištění může obsahovat například hlínu, písek, rez, či mikroplasty.
- Organické znečištění pojímá bakterie a viry, které najdeme pouze v neupravené vodě.
Filtrace vody pro domácnost do kohoutku nebo ze studny
Filtrace vody pro domácnost může obvykle probíhat v jednom ze dvou umístění. Dělíme je proto na výstupní a vstupní podle toho, v jaké části vodního oběhu vodu filtrují. Pro filtr na vodu ze studny doporučujeme spíše vstupní, zatímco pro kohoutky stačí výstupní typ. V čem se liší?
i
Dešťová voda bývá většinou používána hlavně k užitku, ale lze ji přefiltrovat i na vodu pitnou. Filtry na dešťovou vodu se mohou skládat z několika částí. Střešní lapače a filtrační koše či šachty mají na starost mechanické nečistoty, zatímco jemné filtry a především biofiltry se postarají o organické a biologické nečistoty.
Výstupní filtr na vodu z kohoutku
Filtr na vodu z kohoutku se nejčastěji používá z jednoho hlavního důvodu – odstranění chloru, který sice vodu zbavuje nečistot, ale zároveň mění její chuť, zápach a může mít nepříznivý vliv na pokožku. Dle typu filtru se ale můžete zbavit i jiných nežádoucích látek. Většinou se jedná o menší filtry vody pouze pro jeden kohoutek a instaluje se na kuchyňskou linku, nebo pod dřez.
V případě, že nepotřebujete příliš velký objem filtrované vody nebo na vodní filtr nemáte dostatečný prostor, doporučujeme zvážit přenosnou filtrační konvici.
Vstupní filtr na vodu ze studny či vrtu
Vstupní filtr na vodu ze studny/vrtu se umisťuje na počátek vodního oběhu, a proto dokáže pojmout mnohem větší objem. Úprava vody ze studny na pitnou je tak velice jednoduchá a čistá voda bude dostupná v každém kohoutku. Filtr na vodu z vrtu či studny bývá připravený na čištění chemického, mechanického i organického znečištění. Na druhou stranu bývá filtr na vodu ze studny mnohem větší a často vyžaduje plánování dopředu.
Výstupní filtry na vodu z kohoutku
Vstupní filtr na vodu ze studny
i
Máte ve vodě železité látky? Zvolte ten správný filtr na železitou vodu ze studny
Nadměrná přítomnost železa ve vodě má negativní vliv na hygienu a může způsobovat technologické závady. Zvolte proto speciální filtr na železitou vodu ze studny a předejděte souvisejícím problémům způsobeným železem i manganem.
Metody filtrace vody pro domácnost
Filtrace vody pro domácnost může fungovat na několika principech. Mezi ty nejoblíbenější patří:
Mechanický filtr na vodu
Mechanický filtr na vodu se skládá ze speciálního síta, které filtruje především mechanické znečištění jako písek, hlínu, rez i některé bakterie či viry. Nejčastěji se používá na úpravu vody ze studny na pitnou nebo v komplexních filtračních systémech. Mechanické filtry na vodu se liší sítem – čím jemnější, tím více nečistot odfiltruje.
- Mechanický filtr na vodu s póry o 0,1 mikrometrech dokáže obvykle filtrovat i bakterie, prvoky a větší viry.
- Mechanický filtr na vodu s póry o 0,01 mikrometrech zabrání pronikání makromolekul, koloidů a všech virů.
Jeden mechanický filtr na vodu nemusí vždy stačit a často se doporučuje kombinovat více různých typů. Více filtrů prodlouží jejich společnou životnost a výsledná voda bude ještě čistější.
Uhlíkové filtry na vodu
Uhlíkové filtry na vodu obsahují uvnitř systému aktivní uhlí, jež dokáže vodu zbavit zápachu, zákalu, chlóru, herbicidů, pesticidů, zbytků léků i jiných látek. Zároveň tak zlepšují její chuť, aniž by ji připravovaly o důležité minerální látky. Uhlíkový filtr na vodu se navíc jednoduše udržuje, a je proto oblíbený i ve filtračních konvicích.
UV filtry na vodu
UV filtry na vodu jsou nejlepší alternativou chloru. Odstraní totiž až 99,9 % bakterií a nezhorší přitom chuť vody. Zároveň se velice jednoduše používají a stačí pouze vyměňovat zářič. Nevýhodou je, že vyžadují konstantní zapojení do elektrické sítě.
i
Outdoor filtr na vodu pro přežití – perfektní parťák na výlet
Plánujete dobrodružství či výlet v přírodě a nevíte, zda budete mít dostatečné množství pitné vody? Neváhejte se podívat na cestovní filtry na vodu, které se o vše postarají za vás. Vojenský filtr na vodu se poté chlubí vyšší odolností, rychlejší filtrací a větším průtokem.
Ionizátory vody
Ionizátory mají antioxidační zdraví prospěšné účinky, díky nímž se tyto filtry na vodu stávají čím dál tím více populárnější. Průtokový filtr na vodu se instaluje na přívod studené vody a snižuje čekání na filtraci, ale budete si muset trochu připlatit. Nádobové ionizátory se poté chlubí levnější cenou a možností filtrovat na cestách.
Změkčovače vody
Změkčovače vody mají za úkol snižovat výskyt minerálních látek obsažených ve vodě. Tvrdá voda s minerály tvoří vodní kámen, který má negativní vliv na životnost elektrospotřebičů a vzhled koupelnového vybavení. Proto se změkčovací filtry na vodu instalují hlavně do oddělených soustav pro pračky, bojlery, vany, a umyvadla.
Všechny typy filtrace vyžadují čas od času výměnu, proto je dobré rovnou pořídit i náhradní filtr na vodu a být připraveni na jeho první výměnu.
Reverzní osmóza
Reverzní osmóza je jednou z nejúčinnějších metod filtrace vody. Využívá molekulární membránu s velice nízkou propustností o 0,0001 mikrometrech, a propouští tak pouze molekuly vody. Výsledná voda se proto podobá destilované a není vhodná k pití. Na místo toho se používá do spotřebičů nebo v průmyslu.
i
Nenalezli jste hledanou informaci nebo si chcete o filtraci vody zjistit ještě více? Navštivte náš článek Proč je dobré filtrovat kohoutkovou vodu a jak vybrat domácí filtraci.
Skrýt popis