Síťová karta i WiFi karta do PC
Při výběru komponentu, jako je síťová a WiFi karta do PC, bývá důležité zvážit její kompatibilitu s vaším počítačem a operačním systémem. Důležité specifikace zahrnují rychlost připojení, typ rozhraní (například PCI Express) či podporu standardů WiFi, pokud preferujete bezdrátové připojení. Vyšší rychlost a podpora novějších standardů zaručí rychlejší a stabilnější připojení k síti.
Jaké typy připojení může mít síťová a WiFi karta do PC?
Rozšiřující komponenty jako je Ethernet karta nebo WiFi karta do PC je klíčové zakoupit dle vašich potřeb. Ethernetové karty propojíme prostřednictvím UTP kabelu a jsou ideální pro situace, kdy je potřeba stabilní a rychlé spojení, například pro online hraní nebo streamování ve vysoké kvalitě. WiFi přijímač pro stolní PC na druhou stranu umožňuje bezdrátové připojení, což přináší větší flexibilitu bez nutnosti instalace kabelů.
LAN karta do PC
Díky přímému kabelovému spojení s routerem minimalizují LAN karty do PC latenci a ztrátu dat, což je zásadní pro aplikace vyžadující nízkou odezvu. Moderní ethernetové karty navíc podporují rychlosti až 10 Gbps, což je dostatečné i pro nejnáročnější uživatele.
WiFi karta do PC
WiFi karta do PC přináší pohodlí bezdrátového připojení, eliminuje potřebu fyzických kabelů a umožňuje snadné připojení více zařízení. I přes současnou vysokou rychlost WiFi 6 je důležité mít na paměti, že rychlost a stabilita WiFi může být ovlivněna faktory, jako je vzdálenost od routeru, fyzické překážky nebo rušení od jiných bezdrátových zařízení. Příliš široké zdi v domě bude tedy nejspíše nejlepší překonat pomocí kabelu.
Pokud jsou pro vás pojmy spojené s jednotlivými druhy WiFi novinkou, můžete navštívit náš článek popisující všechny dosavadní WiFi standardy, které neplatí pouze pro síťové karty.
LAN síťová karta pro stolní PC
WiFi přijímač pro stolní PC
Přenosová rychlost síťové karty do PC
Síťové karty do PC mohou podporovat různou přenosovou rychlost, která je klíčovým ukazatelem její schopnosti přenášet data mezi počítačem a sítí. Udává se v jednotkách Mb/s (megabity za sekundu), někdy můžete narazit i na Gb/s (gigabity za sekundu). V současné době existují pro WiFi adaptér do PC dvě základní frekvenční pásma – 2,4 GHz a 5 GHz. Liší se nejvíce v rychlosti a míře pokrytí.
- Pásmo 2,4 GHz nabídne širší pokrytí, má ale nižší rychlost a je náchylnější k narušení.
- Pásmo 5 GHz přinese vyšší rychlost a méně narušení. Nemá ale dostatečné pokrytí.
- LAN se výrazně liší v maximální přenosové rychlosti, jelikož může poskytnout až 10 Gb/s.
Konektory pro síťový a WiFi adaptér do PC
Konektory hrají důležitou roli v tom, jak připojíme WiFi adaptér do PC. Nejčastěji se jedná o standard PCI Express, zkráceně PCIe, který využívají například i grafické karty nebo jiné PC komponenty. Některá síťová/WiFi karta do PC ale může obsahovat i vlastní sloty pro připojení dalších komponent.
- PCIe síťové karty se zapojují přímo do základní desky. Často obsahují vlastní pasivní chlazení. To se ale může lišit dle jejich výkonu.
- M.2 konektory může mít síťová karta WiFi pro připojení dalšího příslušenství. Tyto konektory nejčastěji využíváme pro připojení SSD disků.
- Anténu na WiFi adaptér pro PC najdeme na zadní straně karty. Existují také prodloužené antény, které můžeme umístit do lokace s lepším signálem.
Jaké další vlastnosti má WiFi karta do PC?
WiFi karta do PC může skrývat mnoho dalších funkcí, které uživateli usnadní její používání, ať už budeme WiFi adaptér pro PC používat k plynulému hraní her, k práci nebo k přenosu souborů. Velká část těchto vlastností ale může být určena pro pokročilé uživatele a nemusí mít tedy vliv na běžný provoz.
- Bluetooth umožňuje bezdrátové připojení k perifériím a sdílení dat mezi zařízeními.
- MU-MIMO zlepšuje efektivitu bezdrátového připojení tím, že umožňuje komunikaci s více zařízeními najednou.
- Wake on LAN umožňuje zapnutí počítače na dálku prostřednictvím síťového připojení.
- WPS zjednodušuje proces připojení k bezdrátové síti tlačítkem nebo kódem pro rychlé nastavení.
- Miracast poskytuje bezdrátový přenos obrazu a zvuku na kompatibilní displeje nebo projektory.
- QoS (Quality of Service) vylepšuje síťový provoz pro aplikace, které vyžadují vysokou šířku pásma.
i
Pokud vybíráte WiFi adaptér do PC, možná jste narazili na termín „Plug and Play“. Ten značí maximálně usnadněné počáteční připojení adaptéru, v rámci kterého se vyhnete manuální instalaci softwarových ovladačů či aktualizaci systému.
Skrýt popis