Kdy se budou nabíjecí kabely pro elektromobily hodit?
Nabíjecí kabely pro elektromobily můžete využít v mnoha situacích. Dobíjet můžete doma, v práci, na komerční stanici, během nákupu, na návštěvě nebo třeba na dovolené. Taková přenosná nabíječka pro elektromobil proto najde uplatnění v kufru každého řidiče elektromobilu.
Jak vybrat nabíjecí kabely pro elektromobily?
Dobíjecí kabely pro elektromobily jsou velice užitečné, ale musíte nejdříve vybrat ty správné. Jak na to?
Nabíjecí kabely pro elektromobily – jak se vyznat v konektorech?
V prvé řadě je důležité si zjistit, jakým konektorem disponuje váš vůz. V Evropě narazíte především na nabíjecí kabely pro elektromobily s jedním ze dvou typů. Většina komerčních stanic a wallboxů využívá Mennekes Typ 2 pro vstup, takže můžete narazit na redukce z Typu 2 na Typ 1.
- Nabíjecí konektor typ 1 Yazaki najdete především u starších vozidel a nahrazuje jej Mennekes Typ 2.
- Nabíjecí kabel typ 2 Mennekes je dnes evropským standardem u velké většiny vozidel. Výhodou je podpora nabíjení elektromobilů z 3fázové zásuvky, díky níž zvládne Mennekes 22kW.
i
Během výběru si dejte pozor také na vstupní konektor kabelu. Ten může mít formu klasické evropské zásuvky Schuko nebo průmyslové CEE. Pro pomalé nabíjení z domu bude stačit redukce Mennekes Typ 2 – Schuko.
Výkon nabíječky pro elektromobily
Nabíjecí kabely pro elektromobily mají vždy maximální nabíjecí výkon, jenž ovlivňuje rychlost dobíjení. Před pořízením si zjistěte maximální nabíjecí výkon podporován vaším vozem. Tento limit nelze překročit ani výkonnějšími nabíjecími kabely, které tak nebudou zcela využity.
Pořízením kabelů o stejném nebo nižším výkonu ušetříte, výkonnější modely se ale mohou hodit pro budoucí elektromobily s vyššími limity, v dnešní době jich zatím moc není.
Jak dlouhé by měly být nabíjecí kabely pro elektromobily?
Nabíječka elektromobilu by samozřejmě měla dosáhnout od zásuvky do nabíjecího otvoru vozu. Délku tedy vybírejte dle plánovaného nabíjení – pokud dobíjíte především u stanic nebo v garáži, tak vám bude stačit kratší kabel. Delší nabíjecí kabely pro elektromobily se budou hodit v případě, že často nabíjíte na příjezdové cestě.
Jak správně nabíjet elektromobil?
Nabíjení elektromobilu je hračkou a zvládnete to v pěti krocích.
- Nejprve otevřeme kryt zásuvky vozu.
- Připojíme nabíjecí kabel k stanici nebo do zásuvky.
- Druhý konec kabelu zapojíme do zásuvky vozu.
- U komerčních stanic přiložíme a ověříme nabíjecí kartu k čidlu.
- Zamkneme elektromobil a necháme jej nabíjet.
i
Domácí rychlonabíječka elektromobilu?
Ultrarychlé nabíjení je obecně dostupné pouze u komerčních stanic. Doma dosáhnete obvykle maximálně výkonu o 22 kW. Toho docílíte nabíjením elektromobilu 400 V/32 A průmyslovou zásuvkou CEE.
Skrýt popis