Seasonic Prime SSR-1000PD
5 5 ratings
PC Power Supply - 1000W, ATX, 80 PLUS Platinum, 8 piece(s) PCIe (8-pin / 6+2-pin), 12 × SATA, detachable cables, active PFC, thermal speed control, power switch and zero RPM mode, 135mm fan, full modular, depth of 170mm
Code:  UE313r4 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Seasonic Prime SSR-1000PD
Specifications
Performance
1,000 W
Format
ATX
Modularity
Full
Features and functions
Active PFC, Detachable cables, Power switch, Thermal speed control, Zero RPM mode
Type of protection
Performance and format
Performance
1,000 W
Format
ATX
Modularity
Full
Equipment
Features and functions
Type of protection
Efficiency
Certification
80 PLUS Platinum
Connectors
Connectors
ATX 20+4pin, CPU 8pin / 4+4pin, Floppy 4pin, Molex 4pin, PCI-E 8pin / 6+2pin, SATA 15pin
PCI Express 8pin / 6+2pin
8pc(s)
Number of serial ATA 15-pin
12pc(s)
Number of molex HDD 4-pin
5pc(s)
Number of molex FDD 4-pin
1pc(s)
Cooling system
Fan size
135 mm
Dimensions
Width
150 mm (15 cm)
Height
86 mm (8.6 cm)
Depth
170 mm (17 cm)