Bushcraft Gear Ostrava

This page includes all products from category Bushcraft Gear that are in stock in our store Ostrava.
Save your time and shipping costs. All products from this category can be purchased online and picked up right after in our store.
Select a branch or a city
79 Results
Our brand
4.1 9×
Watch Price/Availability
Campgo MoonTrail Komfortní teplota 7°C
Sleeping Bag - Mummy-style, three-season, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, two-way SBS zip on the left side with anti-snag protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -14°C, maximum height 195cm, inner pocket (20 × 15cm), reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 36 × 19cm, black colour, weight 1,250g
Great price 799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_07
4.8 69×
Watch Price/Availability
Victorinox RangerGrip 78
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and piercer included, handle material plastic, blade length 10 cm, closed length 13 cm, weight 172 g
Amazing Deal 1,535,- Save 764,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1029o
4.2 11×
Watch Price/Availability
Campgo BlackFox Komfortní teplota 12°C
Sleeping Bag - Duvet-style, summer, inner material: 190T brushed polyester, outer material 190T polyester, hollow fibre filling, SBS zip on the left side with anti-snag protection, comfort temperature 12°C, limit temperature 7°C, extreme temperature -8°C, maximum height 195cm, inner pocket (20 × 15cm), reflective loops for hanging, can be unzipped and used as a blanket, includes a compression bag, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 37 × 22cm, black colour, weight 1,650g
Great price 599,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_04
4.5 93×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Deer ragout with potato wedges
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 622 kJ, weight 400g - 598 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2586
4.9 417×
Watch Price/Availability
Victorinox Spartan Transparent Blue 91mm
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener, corkscrew, reamer and knife included, blade length 6 cm, closed length 9.1 cm, weight 59 g
Amazing Deal 463,- Save 95,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict005
4.8 34×
Watch Price/Availability
Husky Fyre 6
Camping Mat sleeping mat, thickness: 6cm, dimensions 184 × 63cm, dimensions when packed 35 × 20cm, weight 1860g
  1,569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HuskKar003
4.8 139×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken on paprika
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 355 kJ, weight 600g - 298 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem001
4.9 240×
Watch Price/Availability
Victorinox RangerGrip 79
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and corkscrew included, blade length 10 cm, closed length 13 cm, weight 167 g
  1,939,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1029i
4.8 48×
Watch Price/Availability
Victorinox RangerGrip 55
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and piercer included, blade length 10 cm, closed length 13 cm
  1,939,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1029h
4.6 108×
Watch Price/Availability
Expres Menu Butter chicken 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 557 kJ, weight 600g - 365 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem147
4.6 39×
Watch Price/Availability
Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 75 ml
Mug - material: stainless steel, 75ml, colour, 1 pc(s) in pack - 249 Kč/1 pc(s)
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_CW_TP01B
4.3 197×
Watch Price/Availability
BANQUET 7-Piece Camping Set STORE LINE, A03152
Mess tin - made of stainless steel, 7 pieces in set, types of dishes: mug, cuttlery and mess tin
  365,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: VEP032a027
4.7 93×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef goulash 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 269 kJ, weight 600g - 398 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem011
4.6 179×
Watch Price/Availability
Victorinox 111mm Leather Knife Pouch black
Knife Case - genuine leather, size up to 3 mechanism layers, space for flashlight, velcro
  499,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY5001
4.8 20×
Watch Price/Availability
Husky Akord 1,8 orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1,8cm, dimensions 183 × 56cm, dimensions when packed 56 × 12cm, weight 410g
  669,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsc831
3.3 12×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Chicken wings with honey and chilli
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 271 kJ, weight 300g - 697 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ADVEN09
4.9 59×
Watch Price/Availability
Victorinox RangerGrip 57 Hunter
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, closed length 13 cm, weight 196 g
  2,429,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1029l
4.5 24×
Watch Price/Availability
Mikov Kostka
Pocket Knife - folding, travel, steel hardness 55 HRC, handle material steel, blade length 6.2 cm, total knife length 14.2 cm, weight 47 g
  579,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmkv0062
4.5 88×
Watch Price/Availability
ORION 7-Piece Stainless Steel Camping Dining Set
Mess tin -, colour
  399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ORICS238
4.4 120×
Watch Price/Availability
Express Menu Goulash soup 600g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 257 kJ, weight 600g - 232 Kč/1 kg
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem021
4.8 17×
Watch Price/Availability
Mikov 801-NH-1 ZABKA/MAT.
Pocket Knife - folding, gardening, handle material plastic, blade length 7 cm, total knife length 11 cm
Amazing Deal 299,- Save 55,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1244
4.4 93×
Watch Price/Availability
Express Menu Boiler goulash 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 600g - 348 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem142
4.5 61×
Watch Price/Availability
Elite Fly Tex 750 ml transparent/grey
Drinking Bottle - polypropylene, volume: 0,75l
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTeli202
3.9 7×
Watch Price/Availability
Hannah Leisure 5.0 Wide Magnet II
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 198 × 63cm, dimensions when packed 32 × 20cm, weight 1330g
  2,490,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgar0279
 

Products from category Bushcraft Gear are in stock in these cities and in these branches