Jaký typ světla do obýváku vybrat?
Vybíráte-li světla do obýváku, je v první řadě potřeba ujasnit si, jaký typ osvětlení vlastně hledáte. Do obývacího pokoje se hodí hned několik druhů osvětlení.
Lustry a stropní světla do obýváku jsou základním zdrojem světla
V žádném obývacím pokoji by neměl chybět lustr nebo stropní světlo. Tato světla do obýváku vynikají vysokou svítivostí, takže jej dokáží dostatečně a rovnoměrně osvětlit. Myslet by se na ně mělo už při navrhování místnosti, aby dostatečně osvětlily celou plochu a případně připravit rozvody pro více kusů. Lustry také pomáhají dotvářet design místnosti a k dostání jsou v mnoha různých typech pro nejrůznější styly interiéru.
- Lustry do obývacího pokoje jsou ideální, pokud máte vysoké stropy. Lustr dokáže zcela proměnit vzhled místnosti. Při výběru zohledněte styl interiéru i velikost lustru.
- Stropní svítidla do obýváku jsou naopak vhodná pro nižší stropy. I když nejsou tato světla do obýváku tak výrazná jako lustry, vybírat můžete z různých stylů, které podtrhnout vzhled místnosti.
Lustr do obýváku
Závěsné světlo do obýváku
Osvětlení obývacího pokoje v podobě lampy dotváří útulnou atmosféru
Lampy jsou dalším oblíbeným typem osvětlení obývacího pokoje. Ty slouží jak ke čtení, tak i k dokreslení pohodové večerní atmosféry například při sledování televize. Lampy se liší typem, svítivostí, designem i velikostí. Díky bohaté nabídce si opět snadno vyberete, ať už preferujete jakýkoliv styl.
Nevíte, jak na osvětlení obýváku? Inspirace najdete na webových portálech o bydlení dost.
Hledáte moderní osvětlení obývacího pokoje? Bodová světla budou ideální
Bodová světla jsou také často volena jako osvětlení obývacího pokoje. Tato světla vynikají skutečně vysokou svítivostí, takže místnost při správně zvoleném počtu precizně osvítí. Jejich další výhodou je, že se dají zabudovat do nejrůznějších podhledů, takže nemusí svítit pouze ze stropu. Zpravidla jsou i velmi úsporná.
Je lepší zvolit LED světlo do obývacího pokoje, nebo klasickou žárovku?
Při výběru osvětlení obývacího pokoje je také třeba zaměřit se na zdroj světla. V současné době je moderní LED osvětlení, které je oproti klasickým žárovkám úspornější a má mnohem delší životnost. Počáteční investice se vám tedy poměrně rychle vrátí.
i
Nezapomeňte si ověřit, jakou patici vybrané světlo do obývacího pokoje má a zda je žárovka součástí balení.
Při výběru osvětlení obývacího pokoje zohledněte příkon a výkon
Příkon a výkon jsou při výběru osvětlení obývacího pokoje neméně důležité parametry. Příkon značí množství energie spotřebované za jednotku času, takže vám napoví, kolik bude stát spotřebovaná energie svítidla do obýváku. Výkon zase určuje, jak moc světlo svítí. Úsporné je zejména LED světlo do obýváku, které i při nízkém příkonu poskytuje dostatečný výkon.
O příkonu a výkonu vás bude informovat energetický štítek svítidla.
Co dalšího zohlednit při výběru světla do obýváku
Pokud máte jasno v tom, jaký typ světla do obýváku pro vás bude nejlepší, můžete se pustit do podrobnějšího hledání. Vezměte v úvahu ještě další parametry, jako je teplota světla, design či funkce vybraného osvětlení.
Teplota osvětlení obývacího pokoje ovlivňuje, jakou barvu světlo vydává
Osvětlení obývacího pokoje může být jak studené, tak i teplé, záleží na vašich preferencích. Ideální je mít více svítidel s různou teplotou, abyste vždy měli takové světlo, které zrovna potřebujete. Teplotu chromatičnosti značí jednotka kelvin (K) a platí, že čím vyšší je, tím je světlo studenější.
- Pokud u stolu v obýváku čtete nebo pracujete, ideální bude studenější světlo s chromatičností 5000–6000 K.
- Příjemnou a útulnou atmosféru v obývacím pokoji vykouzlí teplejší světlo do obýváku s teplotou 2800–3300 K.
Teplota chromatičnosti reálného denního světla je 5000–7000 K.
Praktické funkce a vlastnosti nabízí smart osvětlení obýváku
Smart osvětlení pro vás bude ideální, pokud chcete od osvětlení obýváku něco víc, než aby prostě jenom svítilo. Toto moderní osvětlení obývacího pokoje nabízí řadu praktických funkcí.
- Stmívatelná světla do obýváku vám umožní změnit si intenzitu osvětlení dle aktuálních potřeb.
- Nastavení barvy světla vám pomůže vytvořit si v místnosti pokaždé jinou atmosféru.
- Časovač rozsvítí nebo zhasne světlo do obýváku tak, jak si předem nastavíte.
- Mobilní aplikace umožní propojit světla s mobilním telefonem a přes něj je vzdáleně ovládat.
- Hlasové ovládání můžete využívat, pokud světla propojíte s hlasovým asistentem v chytré domácnosti.
- Moderní světlo do obýváku na dálkové ovládání vám umožní veškeré jeho funkce nastavit přímo z gauče.
I světla do obýváku mohou mít různá napájení
Světla do obýváku nejčastěji volíme klasická, tedy přímo do elektriky, vybrat si ale můžete i z jiných variant napájení a neomezovat se tak rozvody či vzdáleností k zásuvce. Světlo do obýváku totiž může být solární či na baterie, případně napájené přes USB například z televize či počítače.
i
Musí mít světlo do obývacího pokoje krytí?
Světla do obýváku mohou mít nižší stupeň krytí. Standardně jsou vybavena krytím IP20 či IP21, které je ochrání před kapkami vody v případě nějaké nehody.
Styl osvětlení obývacího pokoje by měl ladit
Osvětlení obývacího pokoje je k dostání v nejrůznějších stylech. Moderní a klasická světla do obýváku najdou využití takřka v každé domácnosti. Pro příznivce netradičních stylů bude ideální rustikální, vintage či retro světlo do obýváku, případně neobvyklá industriální světla, která zaujmou na první pohled.
Světlo do obýváku vybírejte i podle barvy a materiálu
Osvětlení obývacího pokoje by mělo ladit nejen mezi sebou, ale i se zbytkem interiéru, proto je třeba zohlednit také jeho barvu a materiál. Světlo do obýváku může být vyrobeno z tradičních materiálů, jako je sklo, plast či kov. Lampy či designové lustry do obýváku pak mohou být doplněny o textilii či kůži. Světla do obýváku ale pořídíte i z méně obvyklých designových materiálů, jako je třeba dřevo nebo beton.
i
Podívejte se i na jiná osvětlení a vyberte si světla i do dalších místností.
Skrýt popis