Počítačový zdroj slouží ke zpracování vstupního napětí z elektrické sítě, jeho transformaci a rozdělení do napájecích větví. Výstupem zdroje je několik napěťových úrovní distribuovaných skrze různé konektory. Nevíte, na jaké parametry se při výběru PC zdroje zaměřit? Poradíme vám.
Pokračovat
PC zdroje – dělení
PC zdroje se podle typu využití dělí na pět hlavních kategorií.
Obyčejné ATX zdroje a ještě menší SFX
ATX PC zdroje poslouží všude tam, kde nepotřebujete nic extra speciálního – když váš počítač není primárně stavěný za účelem hraní her, těžení kryptoměn a nejste ani fanda do PC tuningu. Chystáte-li se pořídit zdroj do velmi kompaktní kancelářské sestavy, patrně vás budou víc zajímat SFX zdroje – tedy rozměrově menší bráškové ATX.
Herní PC zdroje
Herní PC zdroje mají vysoký výkon od 400 až do 2 000 W a v drtivé většině případů je seženete ve standardním rozměru ATX, díky čemuž zvládnou napájet všechny herní komponenty. Často obsahují více konektorů vhodných pro zapojení více disků nebo grafických karet.
PC zdroje pro těžbu kryptoměn
PC zdroje k těžbě kryptoměny mají podobný či vyšší výkon než herní PC zdroje. Zásadním rozdílem však je patrně vyšší počet PCI-E konektorů, určených pro napájení více grafických karet najednou.
V sekci těžba kryptoměn naleznete další komponenty vhodné pro těžbu.
PC zdroje pro tuning
Zdroje pro PC tuning jsou převážně pořizovány z estetických důvodů. Většinou se jedná o tiché zdroje vhodné pro PC skříně s RGB osvětlením. Pro lepší organizaci kabelů poslouží modulární kabeláž, jež může být součástí balení.
Modulární PC zdroje
Modulární zdroje se od běžných zdrojů liší odpojitelnými kabely, díky kterým získáte plnou kontrolu nad organizací PC skříně. Modulární kabely mohou pomoct proudění vzduchu, a do jisté míry tak omezit usazování prachu a nadměrnému zvyšování teploty.
i
Pasivně chlazené PC zdroje neobsahují ventilátor a jsou chlazeny pouze přirozeným prouděním vzduchu. Jsou ideální pro méně výkonné kancelářské počítače, které negenerují příliš mnoho tepla.
Chci PC zdroj – jak vybrat?
Nový počítačový zdroj doporučujeme dle následujících parametrů.
PC zdroj musí mít správný výkon
Výkon PC zdroje udává maximální množství Wattů, kterými je zdroj schopen souvisle zásobovat komponenty v počítači. Nevíte si rady, jaký potřebujete výkon? V tabulce naleznete přibližný potřebný výkon dle využití. A pokud chcete mít přesnější představu, mrkněte na nejpopulárnější
kalkulačku výkonu PC zdroje na outervision.com.
Počítače na těžbu kryptoměn nebo serverové počítače.
Zatímco pro herní počítače je nejoblíbenější PC zdroj 600W nebo 750W, u běžných kancelářských sestav a počítačů na doma vede PC zdroj 400W a 500W. V článku jak sestavit počítač najdete detailní popis sestavení nového PC, kdybyste se do toho chtěli pustit sami. Anebo vám rádi poradíme s výběrem komponent a počítač na míru sestavíme.
PC zdroj – ATX, SFX a TFX – v čem je rozdíl?
Formát definuje fyzické rozměry počítačového zdroje. Použití různých formátů se pojí s použitím různých skříní. Mezi tři nejčastější formáty patří:
ATX je standardní formát používaný ve většině stolních počítačů.
SFX je formát malých rozměrů určený pro systémy ve skříních Mini-ITX.
TFX je alternativní formát pro PC zdroj použitý v malých počítačových sestavách. Konektory se drží standardu ATX.
Parametr účinnosti určuje, kolik energie se ztratí a změní v teplo a kolik se rozdělí mezi komponenty počítače. Zavedená certifikace 80 PLUS značí, které PC zdroje disponují účinností nad 80 %. V tabulce naleznete přehled účinnosti při různých zatíženích.
Zatížení PC zdroje
Účinnost při 50% zatížení
Účinnost při 100% zatížení
80 PLUS
85%
82%
80 PLUS Bronze
88%
85%
80 PLUS Silver
90%
87%
80 PLUS Gold
92%
89%
80 PLUS Platinum
94%
90%
80 PLUS Titanium
96%
94%
Napájecí zdroj k PC doporučujeme vybírat především dle typického zatížení, jenž dosahuje pouhých 50 %. PC zdroje s vysokou účinností udělají největší rozdíl u výkonných počítačů používaných několik hodin v kuse každý den.
Jaké může mít PC zdroj konektory?
Každý počítačový zdroj má výstupní konektory, které musí odpovídat jejich protějšku na základní desce. Při nákupu zdroje se nejdříve podívejte, jaké a kolik konektorů vaše deska vyžaduje, podle nich si poté můžete zdroje vyfiltrovat.
CPU konektory se používají k připojení procesoru.
PCI-E konektor využijete k zapojení grafické karty.
ATX je hlavním konektorem pro zapojení do základní desky.
SATA konektory slouží pro připojení k pevnému disku a mechanice.
Molex konektor využijete k zapojení ventilátoru nebo staršího disku.
i
Přejete si zapojit více grafických karet? Ověřte si předem, zda disponují technologií CrossFire nebo SLI, a zda máte na zdroji dostatek PCI-E konektorů.
PC zdroj z pohledu výbavy a dalších funkcí
Jaké užitečné funkce může mít PC zdroj?
Síťový vypínač je klasické tlačítko pro vypínání a zapínání.
RGB podsvícení rozjasní a dodá styl ventilátoru PC zdroje.
Zero RPM mód zastaví větrák v momentě, kdy chlazení není potřeba.
Tepelná regulace otáček přizpůsobuje otáčky dle teploty, a předchází tak nadměrnému přehřívání.
Pasivní chlazení funguje na principu proudění vzduchu a nahrazuje větrák u méně výkonných zdrojů.
Funkce odpojitelných kabelů umožňuje zapojení pouze potřebných kabelů a usnadní jejich organizaci.
Mnohé PC zdroje disponují různými ochranami, které prodlužují jejich životnost.
Vyrovnání účiníku (PFC) PC zdroje – co to je a proč to chtít
PFC neboli vyrovnání účiníku zajišťuje vyhlazení odběru proudu a přizpůsobení jeho průběhu dodávce z elektrické sítě. Cílem je prevence přetížení a výkyvů napětí. PFC dělíme na dva druhy:
Aktivní PFC ke kompenzaci využívá dedikovaný obvod a je dražším, ale lepším řešením.
Pasivní PFC využívá obyčejnější kapacitní filtr, který snižuje cenu, ale také kvalitu kompenzace.
i
Nenalezli jste hledanou informaci? Nahlédněte se do našeho článku jak vybrat zdroj do PC.
Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.
Počítačový zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Gold, 2 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 7 × SATA, odpojitelné kabely, tepelná regulace otáček, síťový vypínač a zero RPM mode, 120 mm ventilátor, plně modulární, hloubka 140 mm
Počítačový zdroj 600W, ATX, 80 PLUS Bronze, 2 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 5 × SATA, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 120 mm ventilátor, ne modulární, hloubka 140 mm
Počítačový zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Bronze, účinnost 85,5%, 2 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 5 × SATA, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 120 mm ventilátor, ne modulární, hloubka 140 mm
Počítačový zdroj 550W, ATX, 80 PLUS Bronze, účinnost 85%, 2 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 6 × SATA, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 120 mm ventilátor, ne modulární, hloubka 140 mm
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Bronze, účinnost 82%, 2 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 6 × SATA, aktivní PFC, síťový vypínač a zero RPM mode, 140 mm ventilátor, hloubka 140 mm
Vašim požadavkům nevyhovuje žádné zboží. Zkuste prosím pozměnit své volby.
Zrušit filtr
PC zdroje
bitcoinBlockstream Jade (RECENZE A TESTY)Jade je cenově dostupná Bitcoinová hardwarová peněženka od firmy Blockstream. Její software i hardware jsou open-source. Na Bitcoinovém ekosystému je hezké, že je pestrý, a tak různí lidé a různé firmy zkoušejí vyvíjet produkty, které fungují odlišně. Filozofie Jade se...
Existuje pořádně výkonný, ale zároveň téměř neslyšný napájecí zdroj? ASUS ROG THOR 1000W Platinum II se zdá být odpovědí na stále častější otázku, která trápí nejen majitele nejvýkonnějších, ale také velmi žravých grafických karet NVIDIA RTX 3090, ale především těch,...
Chcete kvalitní, ale současně tichý zdroj do svého počítače? Využijte služeb modelu HYDRO G 850 PRO od společnosti Fortron. Svým pojetím je určen přesně pro náročné uživatele, kterým dopřeje i zcela pasivní režim v ECO módu. Jak funguje v praxi?
Michal MikleSeasonic SYNCRO Q704 feat. Noctua Sterrox (RECENZE A TESTY)Výběr správné počítačové skříně není radno podceňovat. Ať už plánujete hrát, či využívat své nové PC k práci, zásadní je airflow. Špatná airflow, no bueno. A ačkoliv se na první pohled zdá, že jde o jednoduchou věc, opak je pravdou. Správné proudění vzduchu je sice...
Elektrický zdroj je možná nejvíce podceňovaná součástka při výběru počítače a řada uživatelů ho vůbec neřeší. Je to chyba a v našem článku vám popíšeme proč. Rovnou vám také vysvětlíme, na co se při výběru zdroje zaměřit, doporučíme osvědčené značky i ochranu proti...
Otestovali jsme zdroj SSR-1000PD od firmy Seasonic. Jedná se o zdroj s výkonem 1 000 wattů a certifikací 80 PLUS Platinum. Výrobce se na svých stránkách chlubí vysokou účinností, velmi přesnou regulací a nízkým zvlněním.
Počítačové napájecí zdroje jsou standardizovány dle formátu ATX, který vytvořila v roce 1995 společnost Intel jako standard uspořádání komponent v počítačové skříni. V té době nahradil nevyhovující starší normu AT a ještě dnes je stále používaný. V roce 2003 se ho Intel neúspěšně snažil nahradit novým, tzv. BTX. Výrobci však na tento formát nepřešli a namísto toho byl ATX několikrát revidován. V současnosti je nejnovější verzí ATX 3.0. Z ATX pak vychází menší formáty mATX a Mini ITX.
Tím, jak se formát ATX vyvíjel, docházelo i ke změnám v oblasti napájení – tedy v oblasti počítačových zdrojů. Proto se nyní používají zdroje ATX pro napájení počítačových sestav ve verzích 2.0, 2.2, 2.3 a 3.0, které se od sebe liší hlavním napájecím konektorem, který se zapojuje do základní desky. S verzí ATX 3.0 přišel nový napájecí konektor pro grafické karty. Konkrétně jde o 12+4pinový konektor zvaný 12VHPWR, který nahrazuje klasické 6 a 8piny a dokáže dodat až 600 W do nových výkonných GPU. Je tedy nutné, aby vybraný zdroj odpovídal takové verzi,
s jakou je kompatibilní vaše základní deska.
Při rozhodování, který zdroj koupit, jsou důležité parametry celkový výkon (udává se ve wattech a musí být dostatečný pro danou počítačovou sestavu, např. pro kancelářský počítač je dostačujících 350–400 W), typ (a případně hlučnost) chlazení a množství a typ přídavných napájecích konektorů.
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.
Podívejte se na produkty seřazené podle ceny od nejlevnějšího v kategorii levné PC zdrojeProdukty seřazené od nejdražšího po nejlevnější hledejte v kategorii nejdražší PC zdrojeZboží seřazené dle prodejnosti od nejvíce po nejméně prodávané najde v kategorii nejprodávanější, nejlepší PC zdrojeProdukty řazené dle hodnocení uživatelů od nejlepšího najdete v PC zdroje recenze
P-DC1-WEB18
Váš osobní asistent
Alza Premium
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookiesMy, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informacíMéně informací
Na našem webu používáme:
Technické cookies
Ty jsou nezbytně nutné pro fungování webu a jeho funkcí, které se rozhodnete využívat. Bez nich by náš web nefungoval, např. by nebylo možné se přihlásit k uživatelskému účtu.
Funkční cookies
Tyto cookies nám umožňují zapamatovat si Vaše základní volby a vylepšují uživatelský komfort. Jde například o zapamatování si jazyka či umožnění zůstat trvale přihlášen.
Cookies sociálních sítí
Tyto cookies nám umožňují komfortně Vás propojit s Vaším profilem na sociálních sítích a například Vám umožnit sdílet produkty a služby s přáteli a rodinou.
Personalizace obsahu
Tyto cookies nám umožní zobrazit Vám obsah a reklamy dle údajů, které jsou o Vás dostupné tak, abychom se co nejlépe strefili do Vašich potřeb. Jde zejména o to, jaký obsah jste si zobrazili, či na jakém zařízení na naše stránky přicházíte.
Nepersonalizovaná reklama
Tyto cookies nám umožňují zobrazovat Vám obecnou reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Díky těmto cookies Vám my a ?naši partneři? můžeme nabídnout relevantní produkty a služby na míru a to na základě Vašich nákupů, Vašeho chování a Vašich preferencí.
Měření publika
Tyto cookies nám umožňují optimalizovat naše stránky pro Vaše komfortní používání a to na základě toho, jak je používáte. Cílem je zapamatovat si či předpokládat Vaše volby. Jde například o využívání funkcí, jejich umístění, chování na stránce.
Cookies třetích stran
Tyto cookies jsou cookies třetích stran, přičemž Víc se o nich a o našich partnerech můžete dozvědět zde.
Udělením souhlasu se zpracováním cookies budou na Váš přístroj, který k prohlížení webu používáte, nainstalovány výše uvedené cookies (kliknutím na tlačítko "Rozumím" obě kategorie, případně si můžete vybrat jen jednu z kategorií kliknutím na tlačítko "Nastavení"). Technické cookies instalujeme na Vaše zařízení vždy, tedy i bez Vašeho souhlasu, protože bez nich by náš web nefungoval.
Svůj souhlas se zpracováním cookies můžete odvolat. V souvislosti se zpracováním cookies ze strany naší společnosti máte dále práva na: přístup ke cookies, výmaz cookies, úpravu, doplnění a opravu cookies, omezení zpracování a právo podat stížnost k ÚOOÚ. Více o Vašich právech.