Co je gainer a pro koho se hodí?
Pod pojmem gainer se skrývá doplněk stravy, který je vhodný pro sportovce a lidi s podváhou. Gainery se obvykle skládají z kombinace sacharidů a bílkovin, takže slouží pro doplnění kalorií a živin nejen po intenzivním cvičení. Gainery jsou tedy vhodné pro každého, kdo potřebuje rychle a efektivně doplnit energii a podporovat růst svalové hmoty. Užívány by ale měly být s rozvahou a ideálně po konzultaci s lékařem či výživovým poradcem.
i
Kde jsou sacharidy?
Sacharidy jsou základní součástí stravy, která poskytuje tělu energii, aby mohlo správně fungovat. Potraviny bohaté na sacharidy jsou například těstoviny, pečivo, obilné vločky, rýže, brambory, zelenina či pohanka. Mohou však být doplňovány i jinak než klasickým jídlem. Pro sportovce je důležité udržovat správný podíl sacharidů v jídelníčku, pořídit si proto mohou různé ochucené kaše, nápoje či gainery.
Potřebujete více sacharidů? Gainer vám může pomoci
Ve sportovní stravě jsou sacharidy obsaženy hlavně v takzvaných gainerech. Jsou vhodné pro ty, kteří nedokážou svůj příjem pokrýt z běžné stravy. Gainer obsahuje sacharidy v kombinaci s proteiny a dalšími látkami. Většinou se jedná o práškové směsi s různými příchutěmi, které se před konzumací promíchají s vodou.
Kdy je nejlepší užívat gainer?
Gainer můžete užívat kdykoliv během dne. Před tréninkem vám dodá potřebnou energii a po tréninku vám vydanou energii doplní. Doporučuje se však užívat maximálně 30 minut před tréninkem. Gainer je vhodný pro každodenní používání, ale v případě pochybností konzultujte jeho užívání s lékařem.
Nejlepší gainer na přibírání by měl obsahovat dostatečný podíl bílkovin a sacharidů. Při nabírání svalové hmoty by měl být příjem sacharidů mezi 3,5 a 4,5 g na 1 kg vaší hmotnosti. Příjem bílkovin potom zhruba 2 g na 1 kg tělesné váhy.
Jak se liší gainer s obsahem bílkovin do 20 a nad 20 %?
Obsah bílkovin se může lišit v závislosti na produktu. Gainery však můžeme rozdělit do kategorií s obsahem bílkovin do 20 % a nad 20 %.
Gainer s obsahem bílkovin do 20 %
Pro rychlé doplnění energie po tréninku jsou určeny sacharidové přípravky s obsahem proteinů do 20 %. Tyto gainery se využívají při silových i vytrvalostních sportech. Vstřebávání a nástup účinků je rychlý. U osob s pomalejším metabolismem může být část sacharidů přeměněna na tuky a uložena v těle.
Sacharidové nápoje gainery s obsahem proteinů nad 20 %
Sacharidové nápoje s obsahem bílkovin nad 20 % se používají před tréninkem. Vyšší obsah proteinů zpomaluje vstřebávání přípravků a brání odbourávání svalové hmoty. Jsou oblíbené při nabírání svalového objemu. Kromě obsahu bílkovin se také můžete zaměřit na obsah tuku, cukru, vlákniny a samozřejmě sacharidů.
Sacharidy All in one jsou skvělým doplňkem stravy
Komplexní sacharidové doplňky mohou být kombinovány také s aminokyselinami, minerálními látkami a spalovači tuků. Jde o sportovní doplňky stravy, jejichž úkolem je pokrýt většinu stavebních látek potřebných při sportovních výkonech. Jsou rychlejší na přípravu a konzumaci než samotné užívání jednotlivých složek.
Čokoládový gainer
Borůvkový gainer
Gainer bez laktózy
Sacharidy s přidaným kreatinem
Sacharidy s přidaným kreatinem jsou speciální gainery, které kombinují rychlou energii ze sacharidů s účinky kreatinu. Ten může pomoci zvyšovat vytrvalost a potenciálně i podporuje rychlejší obnovu energetických zásob v těle. To ocení zejména sportovci po intenzivním tréninku
i
Shakery tvoří povinnou výbavu každého sportovce
Pořídili jste si gainer či sacharidový nápoj a nemáte je v čem rozmíchat? Shaker je skvělou pomůckou k přípravě zmiňovaných sacharidových, ale i proteinových nápojů. Navíc si můžete vybrat z velkého množství druhů, motivů a barevných provedení.
Sacharidové nápoje a gainery nabízí velké množství příchutí
Sacharidové nápoje a gainery se vyrábí se spoustou příchutí. Oblíbenými příchutěmi jsou čokoláda, vanilka, jahoda, banán, ale najdete zde i nápoje bez příchutě. Gainery lze dokonce přidávat do kaší, palačinek či jiných buchet. Tím vyvážíte například obsah bílkovin, který vám může v daném jídle chybět.
Zaměřte se také na jejich energetickou hodnotu. Ta je většinou udávána na 100 g. Tyto nápoje nejčastěji obsahují 300–400 kcal/100 g.
Sacharidové nápoje jsou vhodné i pro alergiky
V nabídce najdete mnoho sacharidových nápojů, které neobsahují určité potraviny. Vyberete si tak gainer bez laktózy, lepku, vaječných výrobků, sladidel či mandlí. Tyto gainery jsou vhodné i pro ty, kteří trpí alergií či mají intoleranci na některou potravinu. Předem si však zkontrolujte jejich složení.
Jsou sacharidy zdravé? Rozhodně ano
Sacharidy jsou často skloňované také v souvislosti s hubnutím. Existují diety, které jsou založené na nízkém příjmu sacharidů, oblíbené jsou také tzv. sacharidové vlny spočívající v postupném snižování a následném zvyšování příjmu sacharidů. Nižší příjem sacharidů, hlavně těch ve sladkostech, bílém pečivu a podobně, může při redukci hmotnosti skutečně pomoci. Pokud se ptáte, jak omezit sacharidy, mějte na paměti, že drastické snížení příjmu sacharidů ale pro tělo není dlouhodobě zdravé. Sacharidy jsou základní živinou a jejich příjem by měl být vyvážený.
K čemu jsou sacharidy?
Sacharidy jsou chemické látky, které jsou společně s tuky a bílkovinami řazeny mezi hlavní živiny. Jsou základním energetickým zdrojem, bez kterého tělo nemůže fungovat. Každý by měl proto dbát na jejich dostatečný příjem, ať už sportujete, či ne. Sacharidy tvoří cukerné jednotky, pomocí kterých jsou také rozděleny:
- Monosacharidy obsahují jednu cukernou jednotku. Najdete zde ovocný cukr či glukózu.
- Oligosacharidy mají dvě až deset monosacharidů. Patří sem laktóza nebo sacharóza.
- Polysacharidy mají více než 10 cukerných jednotek a řadíme sem celulózu či škrob.
- Komplexní sacharidy kromě monosacharidů obsahují i bílkoviny a tuky.
Komplexní sacharidy nesmí chybět v žádném jídelníčku
Komplexní sacharidy jsou polysacharidy, které obsahují více jednotek cukru. Ty se v těle zpracovávají pomaleji než jednoduché cukry. Právě kvůli tomu se jejich konzumace nedoporučuje před tréninkem ani ihned po tréninku. Komplexní sacharidy by se nejčastěji měly konzumovat v podobě hlavních jídel. Je to však velmi individuální, záleží totiž i na množství fyzické zátěže, hmotnosti jedince či stravovacích návycích.
Nevíte, jaký vybrat sacharidový nápoj či gainer? Zkušenosti našich zákazníků vám poradí.
Jak se liší rychlé a pomalé sacharidy?
Pokud řešíte skladbu jídelníčku a dbáte na vyváženou stravu, určitě už jste se setkali s pojmy rychlé a pomalé sacharidy, případně „zdravé sacharidy“ či „nezdravé sacharidy“. Sacharidy se na rychlé a pomalé skutečně dělí – liší se totiž především rychlostí, s jakou se tráví a vstřebávají v těle, což ovlivňuje, jak rychle zvyšují hladinu cukru v krvi (glykémii). Tato rychlost je často vyjádřena pomocí glykemického indexu (GI), který hodnotí sacharidy na škále od 0 do 100.
Rychlé sacharidy: výhody
- Způsobují rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi.
- Jsou vhodné pro rychlé doplnění energie, například po intenzivním tréninku.
- Nachází se např. ve sladkostech, bílém chlebu, bramborách, bílé rýži.
Rychlé sacharidy: nevýhody
- Mohou vést k rychlému zvýšení a následnému poklesu hladiny cukru v krvi.
- Kolísání hladiny cukru může způsobit pocit únavy a hladu.
- Častá konzumace rychlých sacharidů může přispívat k přibírání na váze.
Pomalé sacharidy: výhody
- Způsobují postupné zvyšování hladiny cukru v krvi.
- Zajišťují stabilnější energii, delší pocit sytosti a podporují trávení.
- Nachází se např. v celozrnném pečivu, luštěninách, ovesných vločkách.
Pomalé sacharidy: nevýhody
- Díky pomalejšímu trávení poskytují energii postupně. To může být nevýhoda v situacích, kdy je potřeba rychle doplnit energii.
Skrýt popis