55" Philips The One 55PUS8818
5 2 ratings
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz, Direct LED, HDR10, HDR10+, Dolby Vision and HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, HbbTV 2,0,3, Ambilight, plays 360° video, mobile device pairing, Google TV, VESA 200×300, 40 W speaker(s), Dolby Atmos, Dolby Digital 2,0 and Dolby Digital Plus, E
Code:  WC389o78f1 Product Fiche Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
55" Philips The One 55PUS8818
Energy consumption in SDR mode
61 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
128 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy consumption in SDR mode
61 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
128 kWh/1000h
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Maximum brightness
500 nt
Colour depth
8 bit
Operating system
Operating system
Google TV
Model year
Model year
2023
Czech apps
Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
TV functions
Gaming features
GAME MODE
Tuners
Tuner type
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HEVC
Dimensions and weight
Height without stand
72 cm
Depth without stand
8 cm
VESA mounting
200×300
Colour
Colour
Grey
Audio
Speaker performance
40 W
Audio formats
Dolby Atmos, Dolby Digital Plus (E-AC-3)
Package contents
Control in package
smart
Note:
Questions and answers: 55" Philips The One 55PUS8818
Accessories for 55" Philips The One 55PUS8818