Ryobi R18PD3-242S
4.0 1 rating
Cordless Drill with hammer, 18 V, Li-Ion, maximum torque: 50 Nm, motor type: carbon, chuck range: 13 mm
Code:  RYOBI057 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Ryobi R18PD3-242S
Battery voltage
18 V
Battery capacity
4 Ah (4,000 mAh)
Capacity
4 Ah
Voltage
18 V
Battery voltage
18 V
Battery capacity
4 Ah (4,000 mAh)
Battery
Capacity
4 Ah
Voltage
18 V
Performance
Max. speed
1,800 rev/min
Motor Type
Carbon
Weight
Weight
1.7 kg
Performance
Max. speed
1,800 rev/min
Max. torque
50 Nm
Motor Type
Carbon
More Specifications
Note:
Variants Ryobi R18PD3:
RYOBI AKU drill R18PD3-220S (2x2 Ah)
Cordless Drill with hammer, 18 V, Li-Ion, maximum torque: 50 Nm, motor type: carbonless, chuck range: 13 mm, with carrying case
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
RYOBI AKU Drill R18PD3-0 (without AKU)
Cordless Drill with hammer, 18 V, Li-Ion, maximum torque: 50 Nm, motor type: carbon, chuck range: 13 mm, without battery