85" Samsung UE85U8072
5 6 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 215cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 400×300, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus, G
Buy with code ALZADNY10
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 562,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
85" Samsung UE85U8072
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
TV depth
32.6 cm
TV weight
29.2 kg
Height without stand
Depth without stand
7.7 cm
Colour
Black
Package contents
Control in package
smart
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
165 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
268 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
270 W
Typical power consumption
165 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 85" Samsung UE85U8072: