Zadejte název zboží
Výkonné reproboxy jsou absolutní nutností pro ozvučení koncertů, festivalů, ale i větších párty akcí. V nabídce máme jak aktivní, tak pasivní PA systémy o různých výkonech vhodné pro různá využití. Povíme si o jednotlivých typech, ale také o klíčových parametrech, které byste při výběru neměli opomenout.
PokračovatReprobox, neboli reprosoustava, je skupina reproduktorů, které jsou současně uloženy v jedné skříni (v takzvané ozvučnici). Takovýto komplet je pak nastaven takovým způsobem, aby co nejlépe pokryl celé akustické pásmo.
Reprobox se vyznačuje svým typem. Reproduktory se zesilovačem se nazývají aktivní a pro jejich správnou funkci stačí elektřina a zvukový vstup třeba přímo z počítače a hudebních nástrojů. Pro ozvučení koncertů se hodí spíše pasivní reproboxy. Zvukový vstup pak musíte nejdříve navést do samostatného zesilovače, což má i svou výhodu. Ze zdroje vám stačí jeden výstup a zesílený zvuk pak můžete rozvést do více reproboxů.
Aktivní reproboxy jsou skvělé pro ozvučení kapely, nebo pro použití na menších událostech. Jejich výběr je totiž snazší, stejně jako zapojení – postačí vám zásuvka. Při výběru aktivního reproduktoru sledujte hlavně efektivní výkon (RMS), který určuje, jak velké prostory budete moct ozvučit. Pozor si dejte i na různé vstupy, které aktivní reproboxy nabízí. Nejčastější jsou 3,5mm a 6,3mm Jack, RCA (cinch) a XLR.
i
Některé reproboxy s vhodnými konektory umožňují „daisy chain“. Jde o to, že první reproduktor napojíte na zdroj, druhý reprobox na první, třetí na druhý a tak dále.
Pasivní reproboxy nelze vybírat tak svobodně jako aktivní. Jejich parametry musí být sladěné se zesilovačem, jinak vám ozvučovací systém nebude správně fungovat. Při výběru vás bude zajímat především požadovaný výkon a impedance. Pokud budete mít například 4ohmový reprobox, jeho efektivní výkon se stejným zesilovačem bude až dvakrát vyšší než v případě reprobedny s impedancí 8 ohmů.
Ozvučení se vedle reproduktorů točí také okolo konektorů. Ujistěte se, že reprobox má ty, které potřebujete.
Výkon je klíčovým parametrem každého reproboxu. Výrobci nejčastěji dávají na odiv výkon maximální, který ovšem není tak směrodatný jako efektivní výkon, značený RMS. Ten totiž udává, jaký výkon reproduktor zvládne dlouhodobě a bez poškození. Pasivní reproboxy mají v popisu požadovaný výkon, který musí mít zesilovač.
Jaký konkrétní výkon zvolit? Záleží na tom, zda hledáte reproboxy na malou párty, či velkou akci. Většinou se výkon pohybuje od 400 do 1 000 W na 1 reproduktor, na celou sestavu pak klidně i 2 500 W.
Na rozdíl třeba od sluchátek bývají reproboxy zaměřeny na určité frekvence. Často proto nepokryjí celé slyšitelné spektrum (20 – 20 000 Hz). Profesionální ozvučovací technika tudíž zahrnuje výškové reproboxy, středobasové bedny a basové subwoofery.
Akustický tlak, neboli SPL, je hodnota, která začíná být relevantní u velmi výkonných reproboxů. Jde o jakousi hranici hlasitosti zvuku, kterou reproduktor vydá bez zkreslení. Větší prostory vyžadují zesilovač s velkým zesílením, a blána tak musí více snést. Aktivní reproboxy se do problémů s SPL většinou nedostanou.
i
Sháníte-li levný reprobox, bazar může přijít k užitku. Najdete v něm celou řadu použitých, ale také pouze rozbalených produktů v dobrém stavu a se zvýhodněnou cenovkou.
V kategorii Výkonné reproboxy máme právě teď na Alza.cz celkem 110 produktů.
Zadejte název zboží