75" Samsung QE75Q80D
4.9 10 ratings
Television - SMART QLED, 191cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct LED, HDR10, HDR10+ and HLG, dual tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2,0,3, game mode, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 400×400, 40 W speaker(s), Dolby Atmos, G
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
75" Samsung QE75Q80D
Energy consumption in SDR mode
134 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
324 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Energy consumption in SDR mode
134 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
324 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
390 W
Typical power consumption
134 W
Screen size and resolution
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Backlight
Direct
Model year
2024
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
4 ×
Height without stand
95.83 cm
Depth without stand
4.71 cm
Base width / leg spacing
42 cm
VESA mounting
400×400
Colour
Colour
Silver
Audio
Speaker performance
40 W
Audio formats
Dolby Atmos
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
There are no posts in this discussion.
Accessories for 75" Samsung QE75Q80D