75" Samsung QE75QEF1
Television - SMART QLED, 191cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, DLNA, game mode, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 400×400, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus, G
Amazing Deal 19,989,- Save 3,001,-
Installment calculator 4,9%  interest from 460,- monthly
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
75" Samsung QE75QEF1
Specifications
Compare
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Backlight
Edge
Screen surface
Glossy
Tizen OS
Interface Language
Czech, Hungarian, Slovak
Czech apps
AntikTV, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Gaming features
GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, DLNA
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
3 ×
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
1 ×
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
32.5 cm
TV weight
25.8 kg
Height without stand
Depth without stand
6.11 cm
Colour
Black
Package contents
Control in package
Classic
Energy consumption in SDR mode
135 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
209 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
220 W
Typical power consumption
135 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 75" Samsung QE75QEF1: